Yerel sunucuda yazılım geliştirirken, mail debugging işlemi özellikle başlangıç seviyesindeki geliştiricler için sıkıntılı olabiliyor. Çünkü yerel sunucuya bir mail server kurulumu, konfigürasyonları ve kullanımı karmaşık gelebilmekte. Bugün sizlere Debug Mail servisi ile tüm bu karmaşık işlemlere gerek kalmadan, gayet basit bir şekilde nasıl mail debugging yapılacağını anlatmak istiyorum.

Öncelikle debugmail.io adresine girip "Sign Up" butonuna tıklayarak sisteme kaydoluyoruz. Kayıt işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra e-posta adresimize gelen aktivasyon linkine tıklayarak hesabımızı aktif hale getiriyoruz.

Sisteme bu şekilde kayıt olduktan sonra giriş yapıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor;


Burada debugging işlemleri için oluşturduğumuz projeler yer alıyor. Kayıt işleminden sonra varsayılan olarak "Sample Project" isimli bir projenin bulunduğunu göreceksiniz. Ben bunu kullanmayıp yeni bir proje oluşturarak devam ediyorum.

Bunun için "New" butonuna tıklayarak yeni proje oluşturma sayfasına gidiyoruz ve buradaki formu aşağıdaki bilgilere göre dolduruyoruz.

- "Title" alanına projemiz için bir isim giriyoruz,
- "Share with" alanına virgülle ayrılmış şekilde birden fazla e-posta adresi girebilirsiniz. Debug işlemi yapıldığında, buraya girilen e-posta adreslerine, Debug Mail servisini kullanmaları için davetiye maili gidecektir. Bu sebeple boş bırakabilirsiniz.
- "Forward To" alanına yine aynı şekilde virgülle ayırarak birden fazla e-posta adresi girebilirsiniz. Debug işlemi yapıldığında, test ettiğiniz mail otomatikman buraya girilen e-posta adreslerine de iletilecektir. Dolayısıyla burayı da boş bırakabilirsiniz.
- Son olarak "Create Project" butonuna tıklayarak projemizi kaydediyoruz.Projemizi oluşturduktan sonra soldaki proje listesinden, yeni projemizin üstüne tıkladığımızda, sağ tarafta projemizle ilgili basit konfigürasyon bilgileri beliriyor.Son olarak mail gönderiminde kullandığınız mail kütüphanesinde host(server), port, username(login) ve password alanlarını yukarıdaki görüntüde yer alan bilgiler ile doldurup uygulamamızı çalıştırıyoruz. Eğer işlem başarıyla gerçekleştiyse, konfigürasyon bilgilerinin yer aldığı alanda, uygulamamız tarafından gönderilen test maili beliriyor.


Debug Mail servisi ile mail debugging işlemi bu kadar basit. Servisin en güzel yanı da ücretsiz olması ve herhangi bir limit bulunmaması.