Titan Framework için, sizlerden gelen önerileri de dikkate alarak yeni bir güncelleme yayınladım. Birkaç küçük düzeltme ve bazı yenilikler ile birlikte daha işlevsel bir hale getirdim. Aşağıdaki Github bağlantısından ulaşabilirsiniz;

https://github.com/tkaratug/titan-mvc

Geçtiğimiz günlerde frameworkün kurulumu ve dosya/dizin yapısı ile ilgili bir video çekip youtube üzerine paylaşmıştım. Yeni versiyonla birlikte dosya/dizin yapısında ufak değişiklikler yaptım. Önceki sürümleri kullananlar güncelleme sonrası sorun yaşamayacaklar. Kurulumda da bir değişiklik yok, videoda anlattığım şekilde kurulum yapabilirsiniz.

Bu sürümden sonra ders videoları çekmeye ağırlık vereceğim. Sırasıyla mvc yapısının kullanımı, helper kullanma ve oluşturma, plugin kullanma ve oluşturma, session yönetimi, cookie yönetimi, vb konuları, son olarak da bir blog sitesi oluşturmayı anlatacağım.

Bu güncellemede 2 yeni plugin bulunuyor;

1- Template Layout

Template plugini, sayfaları header, body ve footer olarak üçe bölmenize olanak sağlıyor. Javascript ve css dosyaları, title bilgisi ve meta taglar controller içerisinde bu plugin ile tanımlanabiliyor.

Örnek Kullanım:

$this->load->plugin('template'); // Template plugini sisteme dahil ediliyor.
$this->template->set_title('Örnek Sayfa'); // Sayfaya title bilgisi tanımlanıyor.
$this->template->set_meta('keywords','anahtar, kelime,'); // Anahtar kelimeler tanımlanıyor.
$this->template->set_css('style.css'); // CSS dosyası ekleniyor.
$this->template->set_js('custom.js'); // Javascript dosyası ekleniyor.

2- Log

Log plugini, bir proje oluştururken yapacağınız hata yönetiminde txt formatında log tutabilmenizi sağlıyor.

Örnek Kullanım:

$this->load->plugin('log'); // Log plugini sisteme dahil ediliyor.
$this->log->write(1, 'Form doğrulama hatası. Geçersiz e-posta girildi.'); // 1. Seviye log kaydı yapılıyor.

Yukarıdaki örnekte write methoduna eklenen '1' parametresi log mesajının seviyesini belirtiyor. Bu seviyeler,  'app/plugins/Log.php' dosyasında bulunan $log_levels dizi değişkeninde tutuluyor. Aşağıda seviye tablosunu görebilirsiniz;

0 - Emergency,
1- Alert,
2- Critical,
3- Error,
4- Warning,
5- Notice,
6- Info,
7- Debug

Seviyeleri kendinize göre değiştirmek isterseniz, dizi değişkene müdahale edebilirsiniz.

Geliştirme sürecinde, bazı arkadaşlardan framework için eklenti tavsiyeleri aldım. Github üzerinde bazı pluginler göstererek sisteme dahil etmemin iyi olacağını söylediler. Fakat kendi yazmadığım bir eklentiyi frameworkte kullanmayı düşünmüyorum. Bu tarz third party eklentiler zaten sisteme kolayca dahil edilip kullanılabiliyor. Önümüzdeki günlerde Github'da yer alan GUMP Form Validation sınıfının entegre edilmesi ve kullanımıyla ilgili bir ders videosu çekeceğim.

Frameworkün aldığı bu son şekil ile birlikte, daha detaylı bir dökümantasyon da hazırlayıp en kısa zamanda yayınlayacağım. Soru ve görüşlerinizi konu altına yorum yazarak ya da e-posta ile bana iletebilirsiniz.