Titan Mini Framework ile ilgili geliştirmelerime devam ederken yapılan geri bildirimlere mümkün olduğunca cevap vermeye çalışıyorum. Dün gece yayınladığım v1.1.3 sürümü ile uzun zamandır beklenen template engine desteği sonunda geldi. Bu konu ile ilgili bir süredir piyasadaki template engine'leri araştırıyordum. Smarty, twig, plates, vb. ürünleri denedikten sonra kullanımı basit ve kolay anlaşılır bir yapı arayışına girdim. Hedefim Blade ya da benzeri bir kütüphane bulmaktı.

Github üzerinde yaptığım araştırmalar sırasında Edge adlı bir şablon motoru keşfettim. Söz dizimi olarak Blade'e oldukça benzeyen bu kütüphaneyi composer ile kolayca sisteme dahil ettim. Kütüphanenin kullanımı kılavuz sayfasında detaylı bir şekilde mevcut. Daha önce Laravel kullanmış olanlar zorluk çekmeyeceklerdir.

Edge Template Engine desteği için frameworkün composer ile kurulması gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz;

$ composer create-project tkaratug/titan-mvc titan


Dosyaları indirip manuel kurulum yapan arkadaşlar ise frameworkün kurulu olduğu dizinde aşağıdaki komutu çalıştırmalıdır;

$ composer update


v1.1.3 Sürümü ile birlikte gelen diğer bir yenilik ise model dosyalarını farklı dizinlerde gruplayabilme desteği. Titan'ın gelişim sürecini takip edenlerin bildiği gibi v1.1.0 sürümünden itibaren controller dosyalarını farklı dizinler içinde gruplayıp birden fazla uygulama geliştirme desteği gelmişti. Bu özelliğe ek olarak artık model dosyaları da /app/models ana dizini içerisinde farklı dizinlerde gruplanabiliyor. Böylece farklı uygulamalara ait modeller birbirine karışmamış oluyor.

Yeni sürümle ilgili son değişiklik; css, js ve image dosyalarının yer aldığı /public dizinine erişimi sağlayan PUBLIC_DIR sabiti. Bu değişiklik ile birlikte url_helper'da bulunan get_css(), get_js() ve get_image() fonksiyonları da bu sabiti kullanacak şekilde güncellendi.

Bu sürümde bulunmasını istediğim file upload ve image manipulation kütüphaneleri ise bir sonraki sürümde dahil edilmiş olacak.